Temat : Śmingus – dyngus.

  1. Zabawa badawcza pt. „Mokre zabawy”. Rodzic siada z dzieckiem na dywanie. Następnie stawia przed nim dwie szklanki wypełnione do połowy wodą – w jednym jest czysta woda, a w drugim kolorowa (rodzic rozpuścił odrobinę kolorowych farb). Prosi aby dziecko własnymi słowami opowiedziało co wodzi, oraz jaka jest różnica między jedną wodą , a drugą. Na zakończenie rodzic bierze do ręki trzy waciki i jeden moczy w czystej wodzie, drugi w kolorowej oraz suchy i wręcza dziecku. Zadaniem dziecka jest za pomocą swoich zmysłów – dotyku oraz wzroku określić różnicę między nimi, oraz swoimi słowami opisać, co to znaczy gdy coś jest mokre (dziecko rozwija swoją wyobraźnię oraz twórcze myślenie).
  2. Zabawa ruchowa pt. „Kwiatki na łące”. Rodzic klaszcze w dłonie, a dziecko podskakuje z nóżki na nóżkę wesoło po dywanie. Następnie rodzic przestaje klaskać i wypowiada słowa – „Kwiatki za łące” , to dziecko kuca na dywan i zaczyna naśladować ruchem swojej rączki jak potrafi zrywać kwiatki (kilkukrotne powtórzenie zabawy). Rozwijanie ogólnej sprawności fizycznej u dziecka.
  3. Praca plastyczna pt. „Kolory wiosny” (malowanie farbami). Rodzic siada z dzieckiem do stołu i wręcza mu kolorowe farbki do malowania, pędzel oraz kubeczek z wodą oraz białą kartkę A4. Zadaniem dziecka jest w miarę swoich możliwości namalowanie z pamięci kolorowych wiosennych kwiatków, które możemy zauważyć na wiosennej łące. Rodzic w trakcie gdy dziecko zaczyna swoją pracę – malowanie może podpowiadać mówiąc np. pamiętaj jakiego koloru jest trawa…, czy pamiętasz, że przebiśniegi są białe, krokusy fioletowe, a żonkile żółte..? (Rodzic przypomina dziecku nazwy, kolory oraz wygląd poszczególnych odmian wiosennych kwiatów, aby ułatwić dziecku malowanie). Rozwija u dziecka pamięci wzrokowej oraz kreatywnego i twórczego myślenia.
  4. Rodzic włącza dziecku krótki film pt. „Śmingus Dynguś” (google). Na zakończenie rodzic rozmawia z dzieckiem na temat tego, co zapamiętało jeśli chodzi o tradycję związaną z tzw. „Lanym poniedziałkiem”. Dziecko ćwiczy pamięć wzrokową oraz zdolność skupienia uwagi.